Předchozím generacím se povedlo vymazat náboženskou výuku ze systému vzdělávání. Domnívaly se, že tím mladým lidem prospějí a dopřejí jim tak svobodu vlastního názoru nezatíženého staletým církevním tmářstvím. V jistém ohledu se jim to podařilo. Mladí na základních a středních školách jsou mnohem svobodomyslnější, ale často více, než by si přáli pedagogové, rodiče a nakonec i děti samotné. Řeší totiž problémy, které dříve nebyly, mají v hlavě mnoho otázek, na které často nemohou v rodinách ani ve vzdělávacím systému nalézt odpovědi. Školy řeší patologické chování žáků s pomocí výchovných poradců a psychologů. Ve vzdělávacím systému fungují organizace, které nabízejí preventivní programy řešící alkoholismus, šikanu, drogovou závislost apod. Ve školách byla zavedena etická výchova, aby se alespoň částečně předcházelo těmto problémům. Nicméně se domnívám, že etika bez náboženského kontextu je jako stavba na písku – bez základů.
Mnohokrát jsem se na svých besedách ve školách setkala s otázkami studentů: „K čemu nám to je, když budeme dobří?“ „Co je pokora?“ „Pravda vítězí – a vy tomu věříte?“ Nejen, že mě takové otázky vyděsily, ale vedly mě i k tomu, abych oblékla Boží zbroj a pokusila se o změnu. Tak vznikl materiál interaktivní etické dílny s názvem „Pravda vítězí“, který měl původně sloužit pouze církvi a jejím pracovníkům ke vstupu do základních škol při příležitosti 600. výročí upálení Mistra Jana Husa. Pak mě ale několik přátel vyzvalo, abych svoji práci uveřejnila na metodickém portálu RVP.
Dílna „Pravda vítězí“, jak už její název napovídá, se věnuje významu tohoto známého husitského hesla. Je určena pro žáky 8. a 9. ročníků ZŠ a pro gymnázia. Snaží se vést neformálním a netradičním způsobem etickou diskusi o samotném vnímání pravdy, ale též o příběhu, osobě a výzvě, kterou v kulturních dějinách i přítomnosti představuje M. J. Hus. Soustředí se na jeho vnímání etiky a osobní odpovědnosti, a to zcela srozumitelným a pro žáky blízkým způsobem. Klade si za cíl podnítit žáky k vlastnímu etickému rozhodování a jednání. Dílna přibližuje elementární zásady, které pramení v tisícileté židovsko-křesťanské evropské kultuře a které jsou obsaženy v Husově zápase a úsilí české reformace. Kromě portálu RVP můžete materiál včetně průvodního dopisu nalézt na stránkách pražské diecéze http://katecheze.ccshpraha.cz/janhus.html.
Přeji hodně zdaru a Božího požehnání při práci s mládeží.
více info a materiály ke stažení: http://katecheze.ccshpraha.cz/jan-hus/39-pravda-vitezi-prezentace-pptx.html
ThDr. Lenka Selčanová