Akce - KonferenceAktuality - Další článkyAktuality - SetkáváníNezařazené

Postřehy z EurECA konference 2024 – Budování odolnosti

EurECA konference, konaná 9. – 12. Května v konferenčním centru KAM v Malenovicích, přinesla pro pedagogy z celé Evropy vynikající inspirace a duchovní zmocnění. Zúčastnilo se jí 112 učitelů z 18 různých zemí, a významně narostla účast mladých pedagogů.

Téma konference „Budování odolnosti“ bylo zkoumáno z různých úhlů pohledu. Laci Demeter, evropský ředitel ASCI, a psycholožka Agniezka Piekarska se zabývali odolností z pohledu učitelů, respektive studentů. Německá terapeutka Birgit Bergmannová seznámila účastníky s modelem salutogeneze, který klade důraz na faktory podporující lidské zdraví a pohodu uprostřed stresu. Prof. Jan Habel dal do kontrastu Komenského mentalitu poslání a mentalitu oběti a diskutoval o jejich vlivu na morální odolnost.

Teoretické diskuse doplnila řada praktických workshopů a exkurzí, které umožnily praktický přístup k prezentovaným konceptům. Jedním z důležitých prvků byla Oáza, modlitební prostor pro běžné veřejné školy. Tato iniciativa nabídla jedinečnou příležitost k prožití duchovní reflexe při vyzkoušení si jednotlivých stanovišť modlitebního prostoru, doplněnou o instruktážní workshopy pro implementaci ve veřejných školách Evropy.

Akce rovněž posloužila jako platforma pro mezinárodní výměnu a navazování kontaktů, což posílilo evropské společenství pedagogů. Klíčovou roli zde sehrál polský tým z PROEM, který vedl chvály na konferenci a přispěl k atmosféře naplněné proměňující Boží přítomností.

Cesta konference EurECA Evropou pokračuje, příští setkání se uskuteční v květnu 2025 v Albánii. Jak konference probíhá na různých částech západní a východní Evropy přináší bohatou škálu vzdělávacích přístupů a národních specifik napříč kontinentem.

Když se ohlédneme za historií, EurECA je od roku 1993 důležitým propojovatelem pro křesťanské pedagogy, zaměřuje se na ty ze sekulárních škol a zároveň udržuje úzké vztahy s Evropskou evangelikální aliancí. Její partnerství s ACSI podtrhuje společný závazek podporovat síť pro křesťanské pedagogy ze všech typů škol.

Když konference končila, byl zřejmý dopad jejich programů, workshopů a duchovních aktivit. Učitelé odjížděli s novým elánem, vybaveni strategiemi, jak v sobě i ve svých studentech budovat odolnost, a připraveni proměňovat vzdělávací prostředí své třídy, školy. Konference EurECA je svědectvím bohatství moudrosti a duchovní síly společenství evropských pedagogů s VIZÍ, aby každé dítě v Evropě strávilo jeden rok svého života pod vlivem křesťanského pedagoga.

Zapojte se do On-line komunity křesťanských pedagogů EurECA online: LINK

Nahlédněte do zdrojů, presentací a fotografií z konference – LINK

Zdroje konference

Videa z konference v angličtině zprostředkovávají 4 hlavní přednášky a 2 workshopy. Automaticky generované titulky překladu do češtiny jsou velmi dobře použitelné, takže vás angličtina nemusí limitovat. 😉  Ke shlédnutí v Playlistu

Videa konference

I am raw html block.
Click edit button to change this html

Autor článku Honza Kuklínek